Kedi Kumu

Kedi kumu kedilerin idrar ve dışkılarını bırakması için hazırlanan anti bakteriyel özellikteki ve yüksek emicilikteki kumlardır. Bu kumlar içerisine dökülmesi için tasarlanmış özel kaplar ile birlikte ve haftada bir değiştirmek suretiyle kullanılır.

 

Kedi Kumu Gerekli Mi?

Kedi kumu yerine kullanılan bahçe toprağı, odun talaşı, deniz kumu gibi birçok şey kediye zarar vermektedir. Doğadan direk olarak alarak kullandığınız kum veya toprağın içerisinde çok sayıda kene ve diğer haşere mevcut olduğundan kedinizin sağlığını riske atacaktır. Bu nedenle kimyasal içermeyen anti bakteriyel özellikteki kumları tercih etmeniz hem minik dostunuz, hemde aynı evi paylaşmanızdan dolayı sizin için daha faydalı olacaktır.

 

Kedi Kumu Özellikleri

Kedi kumu genellikle bentonit ve sepiyolit gibi minerallerden elde edilen, hijyenik ve su tutma kapasitesi yüksek kumlardır. Kedi kumları bu özelliklerini kazanması için fırınlama işleminden geçerek çok yüksek ısılarda bekletirler. Böylece içerisindeki mikrobiyal yük sıfırlanmış olur ve kediniz için zararsız hale gelir.

 

Nasıl Bir Kedi Kumu Almalıyım?

Kediler için ideal kedi kumu kimyasal içermeyen bentonit veya sepiyolit minerallerinden elde edilen ve tozsuz olan kumlardır. Kimyasal içeren kumlar kedilerin anüsünde, penisinde ve patilerinde tahrişe ve dermatitise neden olabilir. Tozlu kumlar ise kedilerde solunum yollarına giderek buralarda yangılanmaya yol açabilir. Kedi kumu alırken içeriğine bakmaya ve minik dostunuzun sağlığı için özenli bir seçim yapmaya özen gösterin.

 

Kum Çeşitleri

Slika kristal kedi kumu ve doğal kedi kumu ve bunların ince ve kalın taneli halleri olmak üzere 4 çeşit kedi kumu bulunmaktadır. Van Cat, Milo, Akkum, Gizmo, Trendline, Alice, Eczacıbaşı, Ever clean, Goody, Biocat’s, Sanicat ve ProLine gibi kedi kumu markaları mevcuttur.

 

Kedi Kumu Fiyatları

Kedi kumları 1 kg’dan 20 kg’a kadar paketlenmiş şekilde 5 TL ile 200 TL arasında satılmaktadır. Kedi kumu haftalık olarak değiştirilen bir sarf malzemesi olduğu için uygun kumdan toplu olarak almak ekonomik hale geldiği için hayvan severlere tavsiye edilmektedir. Kedi kumu seçimi konusunda zorlanıyorsanız veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

DAHA FAZLA